Zakończył się projekt “Telcza uczy i inspiruje”, realizowany przez nasze Stowarzyszenie.

Zakończyliśmy realizacje projektu, dofinansowanego z programu Społecznik, pod nazwą “Telcza uczy i inspiruje”. 5 dni spotkań, ciężka praca, ale i ciekawe doświadczenia, wyprawy, bo przecież nic co wartościowe, łatwo nie przychodzi.

Zaczęliśmy od wykładu Pana inż. Waldemara Nowaczyka, konstruktora z zakładów Telkom-Telcza, na temat budowy i zasady działania odbiorników radiowych. W końcu można było choć trochę zrozumieć jak to się dzieje, że słyszymy coś, co nadawane jest wiele setek kilometrów od nas. Co dzień praktycznie korzystamy z urządzeń radiowych, nie zastanawiając się zbytnio jak one działają, a przecież to ciekawe zagadnienie!

Następnie do akcji wkroczył Pan inż.Wiesław Krzywicki, były dyrektor zakładów Telkom-Telcza, który w sobie właściwy, fenomenalny sposób, ciekawie przekazał historię Zakładów, od trudów jego powstawania aż do upadku, zafundowanego w przeważającej mierze przez ówczesną politykę rządzących naszym krajem.

W kolejnym, drugim dniu zajęć zaczęliśmy równolegle prowadzić zajęcia w dwóch grupach. Pierwsza grupa pod okiem konstruktora inż. Bernarda Bienieckiego i kierownika warsztatów mgr Czesława Saracha uczyła się wytwarzania obwodów drukowanych. Pracowaliśmy metodą, którą można wytwarzać takie obwody w warunkach domowych, tak aby każdy z uczestników mógł później sam próbować swoich sił.

Druga grupa uczestników w tym czasie poznawała metody projektowania obwodów drukowanych za pomocą programu KiKad. Zajęcia poprowadził mgr Maciej Dąbrowski, właściciel firmy zajmującej się produkcją urządzeń elektronicznych.

Dzień trzeci to już montowanie odbiorników radiowych, opartych o micro moduły radiowe z systemem RDS, sterowne z mikrokontrolera firmy Atmel. Wiele trudu i pracy aby dokładnie połączyć wszystkie elementy za pomocą kabli. Wcześniej, należało maleńką płytkę radiową przylutować do nieco większej, tak aby dało się ją sprawnie połączyć z mikrokontrolerem.

W kolejnym, dodatkowym, nieplanowanym wcześniej dniu zajęć, dzięki inicjatywie Wiesława, udało się zorganizować wycieczkę do firmy Rimaster w Czaplinku, w której produkowane są szafy sterownicze do maszyn, urządzeń, pojazdów. Młodzież mogła zapoznać się z organizacją zakładu, asortymentem produkcji, zobaczyć maszyny i urządzenia służące do produkcji.

Ostatni dzień zajęć, to kontynuacja montarzu radioodbiorników oraz kolejne spotkanie z inż. Waldemarem Nowaczykiem. Tym razem tematem spotkania było omówienie podstawowych parametrów odbiorników radwych i ich pomiar. Do prezentacji wykorzystaliśmy oryginalne urządzenia pracujące kiedyś w Zakładach Telcza – generator sygnałowy AM/FM z możliwością modulacji sygnału oraz oscyloskop firmy Hitachi.

Inż. Bernard Bieniecki zaprezentował znalezione gdzieś jeszcze radio “Anna”, które ma piękny, nic się nie starzejący wygląd! Niestety, nigdy nie weszło do seryjnej produkcji.

Ostatnim punktem w programie dnia było wyjście z młodzieżą do miasta, w celu dokonania pomiarów natężenia pola elektrycznego w zakresie radiowym VHF/UHF.

Założeniem naszego projektu, było też zarejestrowanie reportażu o zakładach Telkom-Telcza. Oto i on! Swój czas poświęcił nam Pan Wiesław Krzywicki.

Na koniec, podziękowaliśmy Pani Dyrektor mgr Małgorzacie Głodek za serdeczne przyjęcie i pomoc w realizacji zajęć. Było też co zjeść :).

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować to pracochłonne przedsięwzięcie!